Varsavianistyczna szkoła

Klasa 2b w ramach realizacji projektu “Varsavianistyczna Szkoła” wzięła udział w grze miejskiej “Rozgrywka o Tron”. Zmagania rozpoczęły się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Przenieśliśmy się w czasy dynastii Wazów, których życie było pełne intryg, romansów oraz walki o władzę. Wyzwania, przed jakimi stanęliśmy były ściśle związane z codziennym życiem władców Polski – Zygmunta III oraz jego następcy Władysława IV.

Biegamy, po mieście, znajdując różne punkty, wykonując zadania – wszystko jak najdokładniej i jak najszybciej. W poszukiwaniu miejsc z zadaniami poruszaliśmy się po terenie Śródmieścia.

Stoczyliśmy pojedynek szachowy z wojskami carskimi, odnaleźliśmy miejsce zamachu na Zygmunta III, sprzedaliśmy wiklinowy kosz, zbudowaliśmy wierzę, rozszyfrowaliśmy łacińskie sentencje.

W królewskiej formierni króla Stasia

17.09.2019r.

Odwiedzając Starą Oranżerię, wspólnie poznaliśmy najważniejsze dzieła z kolekcji rzeźb Stanisława Augusta. Dowiedzieliśmy się, co stało u podstaw popularności odlewów gipsowych w XVIII-wiecznych kolekcjach europejskich monarchów. Nauczyliśmy się także, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru, a następnie samodzielnie spróbowaliśmy swoich sił w królewskiej formierni.

Muzeum Drukarstwa-Legendy warszawskie dłutkiem opowiedziane

12.11.2019r.

Wysłuchaliśmy legendę o Warszawskiej Syrence a następnie współuczestniczyliśmy w pracy artysty grafika, który wykonał linoryt ilustrujący opowiadaną historię. Dowiedzieliśmy się, co to jest i na czym polega technika druku wypukłego. Na pamiątkę każdy otrzyma samodzielnie wytłoczoną odbitkę linorytu. Po zajęciach w muzeum udaliśmy się na poszukiwania Łochowskiej Syrenki z Pragi, czyli marala namalowanego  na ścianie szczytowej, starej kamienicy przy ulicy Łochowskiej 31.