Dla rodziców pierwszoklasistów

Szanowni Państwo,

Pierwszy dzień w szkole to niezwykły moment w życiu każdego dziecka, ale i rodzica!
Czy trzeba się do tego dnia szczególnie przygotować? Co zrobić, żeby pierwsza klasa stała się początkiem fantastycznej przygody, jaką może być nauka?
Byłoby świetnie, gdyby każde dziecko weszło w ten nowy etap życia z radością, ciekawością i motywacją do działania. Jednak radości towarzyszą też inne emocje i to zarówno po stronie dzieci jak i dorosłych – strach przed tym czy dziecko odnajdzie się w nowej grupie, lęk przed tym czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami, jest naturalny.
Wrażliwość każdego dziecka jest inna, odporność na trudne sytuacje też, dlatego warto przygotować je do tej życiowej zmiany. Jak to zrobić?
Po pierwsze zacznijmy od siebie…
Ważne jest, aby Państwo byli przekonani, że wybrana przez Was placówka jest wyborem najlepszym z możliwych. Państwa przekonanie o tym, że szkoła ta jest miejscem przyjaznym, otwartym na uczniów pomoże w pokazaniu dziecku zalet chodzenia do niej.
Nie bagatelizujcie obaw dziecka – jeśli mówi o swoich lękach związanych z początkiem nauki w szkole, zajmijmy się tym i dokładnie wyjaśnijmy wszystko, o co pyta dziecko. Sprawy dla nas oczywiste, dla dziecka mogą być trudne do zrozumienia.
Przed pierwszymi tygodniami w szkole:
Wspierajcie naszego pierwszaka, nie oczekujcie, że wszystko będzie wiedział i że ze wszystkim poradzi sobie sam! Możemy wymagać samodzielności w kwestiach samoobsługi, ale całej reszty dziecko wciąż się uczy.
Ostrożnie wybierajcie zajęcia pozalekcyjne i zadbajcie by ich ilość była jak najmniejsza – dziecko w pierwszej klasie, po zakończonych lekcjach w szkole ma mieć czas głównie na odpoczynek i wspólną zabawę.

Zadbajcie o to, aby dziecko spędzało jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Stwórzcie w domu odpowiednie miejsce do pracy, ciche i przyjazne, wyposażone w biurko          i krzesło oraz odpowiednie oświetlenie.

Sprawcie, aby dziecko czuło, że jego sprawy są dla rodziców ważne. 

Nie zostawiajcie dziecka samego z ogromem nowych obowiązków – pomagajcie mu przy pakowaniu plecaka (ale nie róbmy tego za dziecko), przypominajcie o zabraniu potrzebnych materiałów, stroju na gimnastykę, co jakiś czas sprawdzajcie z dzieckiem piórnik i jego zawartość itp. Wspomagajcie dziecko w odrabianiu lekcji.
CO RODZIC MOŻE ZROBIĆ, BY WSPOMAGAĆ ROZWÓJ SWOJEGO DZIECKA:
Bardzo cenne jest to, by dziecko:
– wykonywało różnorodne prace plastyczne: wycinanie, rysowanie, wydzieranie, lepienie itd.,
– było wspierane w swej samodzielności,
– uczyło się kulturalnego zachowania,
– słuchało czytanych przez rodziców książek,
– układało puzzle i inne układanki, budowało z klocków, malowało, rysowało,
– posiadało własne obowiązki (sprzątanie swojego pokoju, pomoc rodzicom w nakryciu do
stołu),
– mogło rozmawiać o trudnych sytuacjach, jakich doświadcza i by rodzice poddawali mu
pomysły na ich rozwiązanie,
– uczyło się współpracy, zabaw zgodnie z ustalonymi regułami itp.

W naszej szkole kładziemy nacisk na współpracę, dbamy o przepływ informacji między szkołą i rodzicami zwłaszcza w sytuacjach trudnych.

TYLKO działając WSPÓLNIE możemy wszechstronnie i wnikliwie zaopiekować się uczniem.